pewniaki.eu

strona poświęcona zakładom bukmacherskim

Progresja remisowa

Jednym z najczęściej stosowanych i zyskujących coraz większą popularnośc systemów bukmacherskich jest system gry zwany progresją remisową. Postaram się wprowadzić zainteresowanych w jego podstawy.

Najprościej rzecz ujmując, progresja remisowa to sposób gry polegający na obstawianu wyniku remisowego wybranej drużyny aż do skutku. Ażeby na tym zarobić musimy za każdym razem zwiekszać stawkę naszego zakładu. Przykład najprostszzego stawkowania w tabeli poniżej. Przyjmijmy dla uproszczenia iż każdy mecz naszego zespołu ma kurs na remis 3.0.

Grając wg tego założenia pierwszy poziom wybranej drużyny rozpoczynamy od 2 zł. Jeśli nasz zespół zremisuje wygrywamy na czysto 4 zł i progresja jest zakończona. Jesli jednak mecz zakończy sie wynikiem rozstrzygniętym przechodzimy na kolejny poziom (drugi) a nasza Stawka wzrasta do 4 zł. I tyle musimy postawić na kolejny mecz naszego zespołu. Obstawiamy zatem remis i jesli zespoły podzielą się punktami wygrywamy 12 zł z czego musimy odliczyc koszty progresji, czyli 6 zł. Postepując w ten sposób gramy aż do osiągnięcia celu, czyli remisu naszego zespołu. Nasze zyski rosną wprost proporcjonalnie do wkładu, czyli im wyższy poziom tym większy zysk.

Takie założenia znaleźć można w każdym poradniku. Niestety – choć teoria wygląda ślicznie, to w praktyce taka gra szybko kończy się stratą całego kapitału. Przyczyna tego jest zawsze taka sama – któraś z naszych drużyn po prostu przekroczy zakładaną liczbę poziomów i zabraknie nam kapitału. Innymi słowy – będzie miała zbyt długa serię bez remisu i ta seria "zje" nasze środki.

Ażeby progresja była bezpieczna i rentowna należy zastosować kilka modyfikacji. Po pierwsze, mnożenie naszej stawki X 2 to pierwszy krok do bankructwa. Błąd ten popełniany jest masowo przez niedoświadczonych graczy, którzy zaczynają grę bez elementarnej wiedzy, najcześciej po przeczytaniu kilku zdań na temat zasad progresji.

Zdecydowanie lepiej zastosować mniej agresywny sposób doboru stawek, przez co nasz kapitał wystarczy na wiekszą ilośc poziomów.

Choć takie stawkowanie wygląda znacznie mniej atrakcyjnie, to pozwala na zagranie 15 poziomów – czym w sposób znaczący podnosi poziom bezpieczesntwa progresji. I jednocześnie pozwala na zagranie wiekszej ilosci zespolow – w ten sposob moze przekształcic się w multiprogresję.

Multoprogresja to sposób gry oparty na zasadzie "pieniądz robi pieniądz". Posiadajac w grze kilkanascie lub kilkadziesiat zespołów tworzymy sobie komfortową sytuację, w której część zespołow remisujących w danym tygodniu pokrywa rosnące Potrzeby drużyn będących w grze. Dodatkowo, posiadająć zespoły z różncy lig inwestujemy nie jednorazowo, lecz sukcesywnie, od piatku do niedzieli (a czasami do poniedziałku) Ten sposób gry jest bezpieczniejszy i efektywniejszy niz progresja na jeden wybrany zespół.

Wybór drużyny do progresji to rzecz ogromnie ważna i jednocześnie trudna. Wymaga olbrzymiej wiedzy, doświadczenia, intuicji. A od niej zależy powodzenie całego systemu. Czym zatem się kierować przy wyborze odpowiednich drużyn? Podstawowe kryteria wyboru dobrej drużyny:

  • drużyna często remisuje (krótkie serie bez remisów w tym i zeszłych latach; ma wysoki % remisów);
  • drużyna gra w lidze o wysokim % remisów (np. ligi francuskie, włoskie);
  • drużyna ma założoną odpowiednią serię bez remisu (dla bezpieczeństwa większość typujących czeka aż dany zespół osiągnie kilka sPotkań bez remisu i dopiero wówczas rozpoczyna na nią grę)
  • drużyna nie jest Potentatem w lidze (np. w Anglii 1 z reguły nie gramy na Arsenal, Manchester United, Liverpool i Chelsea);
  • patrzymy na terminarz i przyszłych przeciwników celem sprawdzenia szans trafienia remisu w najbliższych meczach;
  • drużyna gra w lidze underowej (czyli w lidze w której w większości meczów wpada mniej niż 2,5 bramki)

Zdecydowanie nie polecam sugerowania się odległą przeszłością danego zespołu. Jeśli 4 lata wcześniej była świetną drużyną to w obecnym sezonie mogła z niej zostać tylko nazwa. Oprócz podanych kryteriów jest jeszcze kilka innych, znanych tylko najbardziej doświadczonym typerom, mających na koncie tysiące zakończonych progresji. Zdecydowanie polecam (szczególnie w pierwszych miesiącach gry) korzystanie z rad i typów doświadczonych graczy zamiast samodzielnego typowania.

Progresja – system na lata. Wbrew temu, co można wyczytać w internecie „dorobienie” się za pomocą progresji w ciągu kilku tygodni jest właściwie niemożliwe. To system dla ludzi cierpliwych i spokojnie budujących swój kapitał. Nie ma w nim miejsca na ułańskie szarże ze Stawkami, granie za wszystko itp. To konsekwentne realizowanie założonego planu gry, systematyczne stawianie swoich stawek. Tylko w ten sposób można zapracować na sukces.